ČlánokPôjd

Živá knižnica Príbeh jednej knihy

Mesiac marec je každoročne úzko spätý s knihami. Knihy sú pre ľudí nielen zdrojom múdrosti, ale aj povzbudivých príbehov. 

Aký je príbeh takej jednej obyčajnej knihy? Knihu niekedy nestačí len napísať, treba tiež ozdobiť jej obálku a obsah peknými ilustráciami a v neposlednom rade, aby sa dostala k čitateľovi, ktorému je určená ju treba v kníhkupectve predať

To ako vznikajú ilustrácie a ako funguje kníhkupectvo sa počas živej knižnice s názvom Príbeh jednej knihy mali možnosť dozvedieť žiaci druhých ročníkov našich škôl. Toto podujatie s dvomi zaujímavými hosťami pre nich pripravilo Vzdelávacie centrum Pôjd.

O tom ako vznikajú ilustrácie v knihách deťom porozprával mladý študent a ilustrátor detských kníh a časopisov Dávid Pogran. Dávid so sebou priniesol aj pozoruhodné ukážky svojej práce, ktoré kreslil ešte na papier. Dnes už ilustruje prevažne cez tablet  prostredníctvom pera a aplikácie. Tablet s perom nesmeli na tomto stretnutí chýbať a žiaci si mali možnosť na ňom aj niečo svoje nakresliť. 

Druhým hosťom bola pracovníčka kníhkupectva Alter Ego v Kežmarku Soňa Navrátilová. Sonička žiakom rozpovedala príbeh vzniku tohto kníhkupectva, ktoré tento rok oslávi už 30. narodeniny. Priniesla so sebou ukážky rôznych knižných žánrov, od detského leporela, cez učebnice, encyklopédie, slovníky, detskú prózu až po atlasy húb, motýľov či kníh na domáce tvorenie. Poslucháčov uistila, že ich kníhkupectvo naplní potreby aj toho najnáročnejšieho čitateľa. Deťom priblížila aj svoj osobný vzťah ku knihám a povzbudila ich k tomu, aby aj oni nezabudli čítať. Každý žiak si odniesol aj malú pozornosť v podobe záložky do knihy. 

Veríme, že toto podujatie bolo pre deti inšpiratívne a že ich motivuje k tomu, aby na knihy nemysleli len v marci, ale aj počas celého roka, pretože knihy sú ako dvere, keď ich otvoríte, vstúpite do nového, nepoznaného príbehu. 

, ,

Ďalšie novinky

Najčítanejšie články
Menu