ČlánokPôjd

Mládežnícka výmena Online Dragons

Vďaka podpore z programov Erasmus+ sa nám v priebehu októbra podarilo zrealizovať dlho odkladajú mládežnícku výmenu s názvom Online Dragons. V krásnom prostredí Vyšných Ružbách sa stretko 25 mladých ľudí, ktorí počas 1 týždňa spoznávali možnosti a nástrahy online sveta, zdieľali svoje skúsenosti a spoznávali dovtedy vzájomne ,,neznáme,, kultúry. 

2 krajiny – 25 mladých – 1 cieľ 

Partnerom v tejto mládežníckej výmene sa pre občianske združenie Expression o.z. stala lotyšská organizácia, z ktorej k nám prišla naša bývalá dobrovoľníčka Paula. Spoločne s nimi sme viac než 2 mesiace pripravovali a plánovali program výmeny. Až sa nám to podarilo potiahnuť do úspešného konca. 

Aké sú hrozby a ako im predchádzať? 

Technický pokrok napreduje míľovými krokmi a s ním sa objavujú aj nové hrozby. Na výmene sme sa dotkli aj toho, čo sa môže na internete stať s našim obsahom, prečo sa to deje a naučili sme sa ako tomu predchádzať a že netreba zabúdať na prevenciu. Súčasťou programu bol aj LARP (live active role play) Narodeninová oslava, ktorý účastníkom priblížil tému kyberšikany a zvedomil, aký následok môžu mať naše činy a rozhodnutia.

 

Online svet nemusí byť len nebezpečný

Moderná internetová doba nám ponúka nekonečné možnosti. A aj o tom bola naša výmena. Mladí účastníci si vymieňali vedomosti a skúsenosti z oblasti možností zarábania na internete, skúsili si nadizajnosť vlastný biznis model a predať ho verejnosti.

Spoznávacie kultúrne večery tomu dodali tú správnu atmosféru

Medzinárodná mládežnícka výmena by sa nezaobišla bez kultúrnych večerov. Inak tomu nebolo ani v našom prípade. Počas dvoch večerných programov si mladí navzájom zazdieľali a odprezentovali to najlepšie zo svojich rodných krajín. A nezostalo to iba pri prezentácii, hlavnou hviezdou programu bolo jedlo. Tradičné lotyšské a slovenské jedlá a nápoje pridali na intenzite zážitkov. 

Aj výlet do Tatier musí byť bezpečný 

Približne v polovici mládežníckej výmeny sme sa vybrali na výlet do Tatier. Našim lotyšským priateľom sme splnili sen o krásnych horách a výhľadoch, ktoré im doma v Lotyšsku chýbajú. 

Aj takýto výlet do hôr sa dá skvelo prepojiť s online svetom. Totiž nielen v online potrebujeme byť v bezpečí. Aj v horách treba mať bezpečnosť na prvom mieste. K jej zabezpečeniu nám môžu pomôcť naše smartfóny, cez ktoré si vieme zakúpiť poistenie do hôr, využiť mapy, sledovať zmeny počasia, zaznamenávať svoje fyzické výkony a v neposlednom rade v prípade potreby zavolať pomoc a záchranárom zadať svoju polohu. Prostredníctvom mnohých apiek sa vieme cez naše mobily aj vzdelávať, napr. spoznávať vrcholy a doliny, rozoznávať rastliny a huby, vyhľadávať tipy na výlety a v neposlednom rade naše zážitky zdieľať s priateľmi a inými či už na sociálnych sieťach, Googli, rôznych fórach či skupinách. 

Vznikli silné priateľstvá…

Mládežnícka výmena Online Dragons bola nabitá silnými momentmi, na ktoré tak skoro účastníci nezabudnú. Za svoju aktívnu účasť na výmene získajú európsky certifikát Youthpass, ktorý vypovie o ich zlepšených kompetenciách a obohatí životopis nejedného z účastníkov. Našej partnerskej organizácii aj všetkým účastníkom ďakujeme za skvelú spoluprácu a tešíme sa na ďalšie spoločné projekty. 

Ďalšie novinky

Najčítanejšie články
Menu