ČlánokFace club

5 otázok pre Paulu na tému dobrovoľníctva

Paulu už viacerí z vás poznajú či už z Face Clubu, školy alebo z prvého rozhovoru, v ktorom sme vám ju bližšie predstavili. Paula pôsobí ako dobrovoľníčka v Spišskej Belej už takmer rok. V tomto článku vám predstavíme dobrovoľníctvo práve z jej pohľadu.

Čo pre teba znamená dobrovoľníctvo?

Dobrovoľníctvo pre mňa znamená premýšľanie o svete, ľuďoch, ktorí v ňom žijú, a o našej budúcnosti. Keď žijete v tomto krásnom svete, nemôžete myslieť len na seba, mali by ste myslieť aj na to, ako ho spríjemniť všetkým ostatným okolo vás.

Mala si pred príchodom na Slovensko skúsenosti s nejakou dobrovoľníckou činnosťou?

Od malička ma mama učila pomáhať prírode, ľuďom okolo mňa a aj cudzím ľuďom, takže som sa vždy snažila pomáhať, ako sa len dalo. Počas celej strednej školy som aktívne pôsobila v študentskej rade mojej školy. Vždy, keď naše miestne mládežnícke centrum alebo škôlka požiadali o akúkoľvek pomoc s aktivitami, vždy som im rada pomohla. Aj moja rodina sa každý rok zúčastňuje „Veľkého upratovania“ (po lotyšsky LIELĀ TALKA), čo je podujatie založené na dobrovoľnej účasti na čistení životného prostredia, zbere odpadu, výsadbe stromov, vytváraní krásnych záhonov, stavaní vtáčích búdok, obnove plotov, lavičiek v miestnych komunitách po celom Lotyšsku.

Aká bola Paula pred odchodom na dobrovoľnícky projekt na Slovensko? Cítiš na sebe nejakú zmenu?

Pravdepodobne by som mala túto otázku položiť ľuďom, ktorí ma poznajú, a vedia zhodnotiť či na mne vidia nejaké zmeny. Ale z toho, čo som si na sebe všimla, mám pocit, že počas môjho pobytu som sa stala otvorenejšou ľuďom okolo seba a je pre mňa ľahšie začať konverzáciu aj s úplne neznámym človekom. Tiež som si oveľa viac vedomá svojho času a toho, ako sa ho rozhodnem stráviť.

Čo osobne ti tieto mesiace dobrovoľníckej služby priniesli?

Môj čas tu mi priniesol veľa vecí, polovicu z nich si pravdepodobne uvedomím až po skončení môjho dobrovoľníctva. Ale niektoré z vecí, ktoré som si všimla sú napríklad množstvo úžasných dobrodružstiev s úžasnými ľuďmi, ktorých s radosťou nazývam mojimi priateľmi. Naučilo ma to vážiť si svojich blízkych ešte viac, ako som to už robila, pretože len keď ste preč, všimnete si, že každý aj len krátky hovor s nimi vám zlepší deň. Prinieslo mi to lepšie pochopenie seba samého a toho, čo chcem v živote robiť.

Čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorí uvažujú nad dlhodobým dobrovoľníctvom v zahraničí?

Choďte do toho! Určite choďte do toho! Je to skvelá príležitosť dozvedieť sa viac o sebe, spoznať nových ľudí, cestovať, učiť sa jazyky… Ale predtým, ako niekam pôjdete, venujte nejaký čas online výberu toho správneho projektu, miesta, kde budete bývať aj krajiny, do ktorej pôjdete. A ak je to možné, porozprávajte sa s predchádzajúcimi dobrovoľníkmi, ktorí boli na tomto projekte. Pretože každý projekt je iný a ak chcete, aby boli vaše dobrovoľnícke skúsenosti dokonalé, musíte ísť do projektu, ktorý vám bude vyhovovať. A ak máte nejaké otázky, pokojne sa ma opýtajte, či už tvárou v tvár, alebo si ma nájdite na sociálnych sieťach. Rada vám poradím. 

 

,

Ďalšie novinky

Najčítanejšie články
Menu